Postacie, które przerwały studia

Czy posiadanie wyższego wykształcenia gwarantuje sukces, a rezygnacja ze studiów od razu skazuje nas na wykonywanie pracy fizycznej? W historii jest wiele przykładów naprawdę wybitnych postaci, które nie podjęły studiów lub przerwały rozpoczętą naukę, dla wyższych celów.

Walt Disney

Chyba każde dziecko i większość dorosłych zna Disneya, choć może nie wszyscy kojarzą go z biznesmenem Waltem Disneyem. Jego sukces jest bezsprzeczny. Na zawsze zapisał się w historię kinematografii. Co ciekawe, nie ukończył nawet szkoły średniej. Skupił się na karierze zawodowej, choć początki były bardzo trudne. Jednak wykazał się siłą ducha i uporem, dzięki czemu spełnił swoje marzenia w przemyśle filmowym.

Steve Jobs

Twórca i wieloletni szef firmy Apple nie miał szansy na dobrą, gruntowną edukację. Jego matka – młoda, niezamężna studentka, oddała go do rodziny zastępczej. Później trafił do adopcji, ale jej warunkiem było zobowiązanie się nowych rodziców do zapewnienia chłopcu wyższego wykształcenia. Przybrani rodzice prawie się z niego wywiązali, ponieważ Steve Jobs studiował w Reed College w Portland, ale tylko przez jeden semestr. Porzucił studia i zaczął realizować swoje biznesowe wizje, dzięki czemu stworzył firmę Apple i dorobił się wielkiego majątku.

Bez studiów i bez matury

Nie tylko nigdy nie poszli na studia, ale i nie ukończyli nawet szkoły średniej, ani nie zdali egzaminu dojrzałości wielcy pisarze, np. Stefan Żeromski, który matury nie zdał, ponieważ miał ocenę niedostateczną z matematyki. Edukację w wieku lat 12 w szkole podstawowej z powodu trudnej sytuacji rodzinnej i konieczności podjęcia pracy zarobkowej, skończył Karol Dickens, jeden z najwybitniejszych pisarzy angielskich, epoki wiktoriańskiej. Podobny los spotkał Marka Twaina, który jako dwunastolatek porzucił szkołę, ponieważ zmarł jego ojciec i musiał zarabiać na utrzymanie.
George Orwell, czyli Eric Arthur Blair studiował, ale porzucił studia w elitarnej szkole angielskiej – Eton. Miał inny pomysł na siebie – pisanie, więc go zrealizował.