Studia zaoczne czy dzienne?

Wybór kierunku studiów jest wyzwaniem dla każdej młodej osoby, zaraz po maturze, ponieważ podejmuje ona decyzję, która zaważy na jej dalszym życiu i karierze zawodowej. Kiedy kierunek jest już wybrany, pozostaje jeszcze kwestia tego, czy studiować w trybie dziennym, czy zaocznym? Na co się zdecydować i jakie kryteria wziąć przy tym pod uwagę?

Kwestia kosztów

Bezsprzecznie za studia zaoczne trzeba zapłacić, ale nie jest tak, że studia dzienne kompletnie nic nie kosztują. Trzeba ponosić koszty nabycia materiałów naukowych, ale takie same wydatki czekają studentów studiów zaocznych.
Na studiach dziennych studenci przybywający z innych miast czy wsi na uczelnię wyższą, muszą wynająć mieszkanie lub postarać się o miejsce w akademiku. To oczywiście kosztuje. Oszacowano, że przeciętny polski student co miesiąc wydaje około 1600 zł, jeśli nie mieszka w trakcie nauki z rodzicami. To niemało, a studenci studiów zaocznych mogą sobie pozwolić na pozostanie w domu rodzinnym i dojeżdżanie tylko na wyznaczone zjazdy. Rodzi to możliwość wypracowania dużych oszczędności, bilansujących koszty czesnego za studia zaoczne.

Możliwość podjęcia pracy zawodowej

Dzięki temu, że studia zaoczne polegają na uczestnictwie w zjazdach kilka razy w miesiącu, w weekendy, to studenci mają sporo wolnego czasu, aby zarobić na studia i swoje utrzymanie. Mogą podjąć pracę od poniedziałku do piątku, z pełną dyspozycyjnością, co dla potencjalnych pracodawców jest bardzo ważną informacją.
Student zaoczny pracuje, zarabia, ale i gromadzi bezcenne doświadczenie zawodowe, które będzie działało na jego korzyść, kiedy zacznie szukać pracy po ukończeniu studiów i zdobyciu dyplomu.

Poziom nauczania

Kolejnym kryterium wyboru studiów dziennych lub studiów zaocznych jest poziom nauczania. Wielu kierunków nie da się studiować zaocznie, jak np. medycynę. Potrzeba czasu i wiele godzin spędzonych na uczelni, aby zdobyć wszechstronną wiedzę z zakresu leczenia ludzi. W toku studiów zaocznych nie byłoby sposobu na zrealizowanie odpowiedniego programu nauczania studentów. Natomiast na wielu innych kierunkach nie ma znaczenia, w jakim trybie student studiuje, tylko jaką wiedzę i umiejętności finalnie nabędzie.