Jak działa pamięć człowieka?

Wydaje się, że rzeczą oczywistą jest zapamiętywanie. W swoim umyśle zapisujemy wspomnienia, informacje i umiejętności, które wykorzystujemy każdego dnia. Możemy odszukać w pamięci wiedzę, jaką nabyliśmy w szkole, a nawet przypomnieć sobie pewne wspomnienia z wczesnego dzieciństwa. Pamięć ludzka to jedna z funkcji naszego mózgu. Jak właściwie działa?

Gdzie zapisywane są wspomnienia?

Pamięć w umyśle człowieka nie jest jednym, wyizolowanym ośrodkiem, jak wykazały badania naukowe – m.in. te przeprowadzone przez naukowców University of California w San Diego. Przeprowadzili oni aż 53-godzinną operację mózgu denata, który wcześniej miał amnezję i przekazał swoje ciało po śmierci na cele naukowe. Kompleksowo przebadano jego mózg pokrojony na ponad 2400 kawałków o grubości kartki papieru. Na tej podstawie oraz biorąc pod uwagę wcześniejsze wyniki badań powiedziano, że wspomnienia nasz mózg przechowuje w różnych swoich częściach. Proces ich odtwarzania sterowany jest z różnych miejsc.
Ludzki umysł jest niczym inteligentny komputer, który cały czas się uczy. Funkcja pamięci u człowieka nie została jeszcze do końca poznana.

Jak funkcjonuje pamięć?

Z tego co wiadomo naukowcom, każda informacja rejestrowana przez nasz umysł przesyłana jest jako impuls elektryczny i przetworzona w zapis cyfrowy odbierany przez mózg. W pracującej pamięci funkcjonuje sieć komórek nerwowych, łączących się ze sobą za pomocą synaps. Powstają one w wyniku impulsów elektrycznych i reakcji chemicznych, wywoływanych przez bodźce zewnętrzne. Synapsy tworzą pamięć człowieka, a im więcej zapamiętujemy nowych rzeczy i uczymy się, tym więcej jest ich w mózgu.

To, co wiemy o ludzkiej pamięci, można zebrać w postaci kilku punktów:

  • Synapsy są nośnikiem informacji w mózgu i tworzą pamięć,
  • Liczba synaps wzrasta na skutek uczenia się i zapamiętywania coraz to większej liczby informacji.
  • Komórki mózgu pobudzane są impulsem elektrycznym – neuroprzekaźnikiem i w przyszłości na taki sam bodziec reagują znacznie silniej, przez co mózg go zapamiętuje. Jest to chemiczny i elektryczny ślad pamięciowy.
  • Ślady pamięciowe wędrują po mózgu i gromadzą się w hipokampie, czyli części mózgu położonej pod półkulami.
  • Hipokamp gromadzi najróżniejsze informacje w różnych sekcjach – część z nich trwale zapisuje w pamięci, a inne wyrzuca z niej.
  • Zapamiętywanie jest procesem polegającym na uaktywnieniu genów w komórkach nerwowych i na rozroście wypustek tych komórek.
  • Informacje są zapisywane na stałe przez mózg, jeśli przewodzi je odpowiednia liczba impulsów. Trafiają do hipokampu, a stamtąd do obszarów kory mózgowej.
    Naukowcy nie wiedzą niestety, jak właściwie wygląda przekazywanie informacji i wspomnień w mózgu i jak są one zapisywane w pamięci.