Czytanie książek wzbogaca umysł

Literatura jest przejawem artystycznej twórczości człowieka, tak jak malarstwo, rzeźba czy muzyka. Jest wyrazem emocji, przeżyć wewnętrznych i realnych pisarza. To dzięki kunsztowi literackiemu autora można czytać wspaniałe dzieła – prozę, poezję czy dramaty. Czytanie to nie tylko doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu i rozwijanie swojej wyobraźni, ale i „siłownia” dla naszego umysłu, co potwierdza, że rzeczywiście istnieje wiele powodów, dla których warto czytać książki.

Stymulacja umysłu

Analiza słowa pisanego przez nasz umysł to proces bardziej skomplikowany i wymagający, niż analiza obrazów, filmu i mowy. Absorbuje wiele obszarów naszego mózgu, dlatego z neurobiologicznego punktu widzenia jest prawdziwym treningiem dla umysłu. Dzięki czytaniu ćwiczymy widzenie, wzbogacamy słownictwo i rozwijamy wyobraźnię. Wspomagamy koncentrację i pozostawiamy więcej czasu na myślenie. Śledząc fabułę filmu czynimy to biernie, a przy książce, ślizgając się wzrokiem po kolejnych kartkach, mamy szansę zatrzymać się, przemyśleć jeszcze raz to, co przeczytaliśmy i rozważyć to w swoim umyśle.

Wyobraźnia pracuje

Nic tak nie stymuluje rozwoju ludzkiej wyobraźni, jak czytanie książek. W takim przypadku żaden reżyser czy scenarzysta nie wyręcza nas w kreowaniu literackiej rzeczywistości. To my sami, przy użyciu swojej wyobraźni i jej możliwości możemy wyobrażać sobie, jak wyglądają bohaterowie i świat, w którym osadził je autor książki.
Opisy przyrody, ludzi, przedmiotów i zjawisk znajdujące się w książkach generują obrazy widziane oczami wyobraźni. Im więcej czytamy, tym więcej takich opisów gromadzimy w umyśle, który cały czas się rozwija.

Skarbnica wiedzy o świecie

Czytanie książek poszerza horyzonty, sprawia, że możemy się w jednej chwili wcielić w kogoś zupełnie innego, odwiedzić dalekie kraje, a nawet odbyć niepowtarzalną podróż w czasie i to siedząc wygodnie w swoim fotelu lub leżąc w łóżku. Książki mają wielką moc, której odkrywanie może być znakomitą przygodą. Wystarczy sięgnąć po dowolną publikację i dać się ponieść historii, jaka została w niej opisana.